Mars Ecosystem
Türkçe
Search
K
Comment on page

Mars Ecosystem Token

Mars Ecosystem Token
XMS'nin değer yakalama modeli aşağıdakileri içerir:
Para basma kontrol mekanizması. Para basma kontrol mekanizması, XMS'in piyasa değerinin, dolaşımdaki USDm arzının en az 2,5 katı olmasını sağlar. XMS'in piyasa değerinin en az 250 milyon USD olması gerekiyorsa. Durum böyle değilse, o zaman dolaşımdaki USDm arzı (belirli anda) 100 milyona ulaşamaz.
Bu değer yakalama yöntemi çok verimlidir. Şu anda Maker protokolünün DAI arzı 4,8 milyar USD ve yönetim tokeni MKR'nin piyasa değeri 3,7 milyar USD'dir. Maker protokolü, Mars Ecosystem’i tarafından oluşturulan para basma kontrol mekanizmasını da kullanıyor olsaydı, 4,8 milyar DAI'ye karşılık gelen MKR'nin piyasa değeri 12 milyar USD olacaktır - Bu, mevcut 3,7 milyar USD değerlemesinin 3 katından fazla bir büyüklüktür.
Mars Treasury kontrol hakları değeri. XMS sahipleri, protokol yönetim oylarıyla Mars Hazinesi içindeki protokol geliştirmelerini belirleyebilir. Protokole %51 saldırısının oluşmasını önlemek için XMS'in piyasa değeri her zaman Mars Kasası'nda tutulan varlıkların değerinin en az 2 katı olarak kalacaktır. Piyasada dolaşan USDm arzı 100 milyon USD ise ve buna bağlı olarak Mars Hazinesi'nin 100 milyon USD varlığı varsa, XMS'in piyasa değeri en az 200 milyon USD'dir, aksi takdirde Mars Hazinesi saldırıya uğrama riski altındadır.
Mars DeFi protokollerinde oluşturulan işlem ücretleri. Kullanıcılar, Mars Swap ve Mars StableSwap gibi Mars DeFi protokollerinde işlem yaptıklarında, işlem ücretleri tahsil edilecektir. Bunlar kısmen likidite sağlayıcısına, kısmen de protokolün kendisine atanır. Protokol ayrıca bu ücretleri, XMS'in (ve diğer yöntemlerin) yeniden satın alınması ve yeniden dağıtılması yoluyla XMS staker'larına atar.