Mars Ecosystem
Türkçe
Search
K
Comment on page

Mars Treasury

Mars Ecosystem’inin USD stabilcoin’i
USD-Mars (USDm) ve yönetim tokeni
Mars Ecosystem Token’idir(XMS).

Treasury Varlıklarının Kaynağı

USDm, para basma ve geri ödeme mekanizmaları aracılığıyla üretilir ve yok edilir. Kullanıcılar USDm basarken varlıklarını Mars Hazinesine yatırırlar ve daha sonrasında Mars Hazinesinden varlık almak için USDm yatırırlar. Mars Hazinesi kullanıldığında hem basım hem de yok etme her zaman 1:1 oranındadır.

Hazine varlıkları sınıflandırma mekanizması

Hazine mekanizması, Mars Ecosystem’inin bir icadı değildir: Terra protokolünün hazine rezervi, onun yönetim tokeni LUNA'dır, Frax protokolünün hazine rezervi USDC ve yönetim tokeni FXS'dir ve Fei protokolünün hazine rezervi ETH'dir.
Mars Ecosystem’inin benzersiz yönü, hazine varlıkları sınıflandırma mekanizmasının uygulanmasıdır.
USDm'yi basarken, kullanıcıların 1 $ değerinde herhangi bir Mars Hazinesi beyaz liste varlıklarını Mars Hazinesine yatırması gerekir. Mars Hazinesi tarafından kabul edilen beyaz listedeki varlıklar aşağıdaki seviyelere ayrılmıştır:
1
Stablecoin
2
Dijital Altın (BTC)
3
Layer-1 liderleri (ETH, BNB, vb.)
4
DeFi Blue Chips (UNI, AAVE, vb.)
5
Mars Ecosystem Token’i (XMS)
1. seviyeden 5. seviyeye kadar varlıkların volatilitesi kademeli olarak artar. Mars Hazinesi, her bir varlığın volatilitesine göre Hazine'deki çeşitli varlıkların kabul edilebilir maksimum oranını belirler. Varlığın volatilitesi ne kadar yüksek olursa, Hazine içinde kabul edilebilir maksimum oranı o kadar düşük olur.

Hazine varlıklarının kullanımı

Mars Hazine varlıklarının kullanım alanları aşağıdaki gibidir:
Değer desteği: Mars Hazine varlıkları, hem USDm hem de XMS değeri için mutlak bir destektir.
Likidite sağlanması: Mars Hazinesi, varlıklarının çoğunu, USDm'nin istikrarını desteklemek için Mars Swap'ta USDm'ye likidite sağlamak için kullanır.
Getiri çoğalması: Mars Ecosystem’i DeFi protokollerinden veya diğer harici DeFi protokollerinden elde edilen Mars Hazinesinin kullanılmayan varlıklar getirisi.
Harici DeFi yönetimi: Mars Ecosystem’i, Mars Ecosystem’i için faydalı olan tekliflere oy vermek üzere yönetimlerine katılmak için Mars Hazinesindeki harici DeFi protokollerinin yönetim tokenlerini kullanır.
Yardımlar: Bazı varlıklar, USDm'nin geniş çapta benimsenmesini ve kullanımını teşvik edebilecek Dapps protokollerinin geliştirilmesini finanse etmek için kullanılır.