Mars Treasury

Treasury Varlıklarının Kaynağı

USDm, para basma ve geri ödeme mekanizmaları aracılığıyla üretilir ve yok edilir. Kullanıcılar USDm basarken varlıklarını Mars Hazinesine yatırırlar ve daha sonrasında Mars Hazinesinden varlık almak için USDm yatırırlar. Mars Hazinesi kullanıldığında hem basım hem de yok etme her zaman 1:1 oranındadır.

Hazine varlıkları sınıflandırma mekanizması

Hazine mekanizması, Mars Ecosystem’inin bir icadı değildir: Terra protokolünün hazine rezervi, onun yönetim tokeni LUNA'dır, Frax protokolünün hazine rezervi USDC ve yönetim tokeni FXS'dir ve Fei protokolünün hazine rezervi ETH'dir.

Mars Ecosystem’inin benzersiz yönü, hazine varlıkları sınıflandırma mekanizmasının uygulanmasıdır.

USDm'yi basarken, kullanıcıların 1 $ değerinde herhangi bir Mars Hazinesi beyaz liste varlıklarını Mars Hazinesine yatırması gerekir. Mars Hazinesi tarafından kabul edilen beyaz listedeki varlıklar aşağıdaki seviyelere ayrılmıştır:

1. seviyeden 5. seviyeye kadar varlıkların volatilitesi kademeli olarak artar. Mars Hazinesi, her bir varlığın volatilitesine göre Hazine'deki çeşitli varlıkların kabul edilebilir maksimum oranını belirler. Varlığın volatilitesi ne kadar yüksek olursa, Hazine içinde kabul edilebilir maksimum oranı o kadar düşük olur.

Hazine varlıklarının kullanımı

Mars Hazine varlıklarının kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

Last updated