USDm Fiyat İstikrarı

Normal piyasa koşullarında USDm fiyat istikrarı

Arbitrajcılar, Mars Hazinesi'nde 1 USDm basmak için 1 dolarlık Mars Hazinesi beyaz listeye alınmış varlıklarını (BTC gibi) kullanabilirler. Bu arbitraj eylemi, USDm'nin piyasa fiyatını hızla 1$'a geri getirecektir.

Arbitrajcılar, 1 USD'den daha düşük bir fiyata piyasadan 1 USDm satın alabilir ve ardından 1 USD değerinde XMS elde etmek için Mars Hazinesinde kullanabilir. Kullanılmış XMS, kar elde etmek için piyasada satılabilir. XMS piyasada yeterli likiditeye sahip olduğu sürece, bu arbitraj eylemi USDm'nin piyasa fiyatını hızla 1$'a geri getirecektir.

XMS'in yeterli piyasa likiditesi aşağıdaki mekanizmalarla garanti edilir:

Varlıkları para basma ve geri alma asimetrisi tarafından garanti edilen Banka Yığılması Karşıtı mekanizması

Bir stabilcoin protokolü, sadece stabilcoini iade edebilmekle kalmamalı ayrıca normal piyasa dalgalanmaları içinde protokolün sözde ölüm sarmalı olayıyla da başa çıkabilmesi gerekir. Ölüm sarmalı genellikle kısa bir süre içinde stabilcoinlerin büyük ölçekli satışını ifade eder, bu da stabilcoinlerin fiyatının 1 doların altına önemli ölçüde düşmesine ve sıfıra ulaşana kadar düşmeye devam etmesine neden olur. Ölüm sarmalının kökü, stabilcoin protokolünün kullanıcılara stabilcoin piyasa fiyatının 1 dolara döneceğine dair güven veya kanıt sağlayamaması gerçeğidir.

Mars Ecosystem’i, aşağıdaki mekanizmalar aracılığıyla ölüm sarmalının olmayacağını garanti eder:

Frax'ın simetrik tasarımı ve diğer stabilcoin protokolleri banka yığılmalarına neden olabilir. Konuyla ilgili bir oyun teorisi perspektifi kullanarak, stabilcoinleri mümkün olduğunca erken kullanmak tüm kullanıcılar için en uygun stratejidir.

Last updated